Дорст

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Дорст
Место во Калферде
Грб на Дорст
Дорст is located in Германија
Дорст
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Калферде
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 59 м
Население 174  (31 декември 2006)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39638
Повик. бр. 039058
Местоположба на место Дорст во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°22′59″N 11°22′59″E / 52.38306° СГШ; 11.38306° ИГД / 52.38306; 11.38306Координати: 52°22′59″N 11°22′59″E / 52.38306° СГШ; 11.38306° ИГД / 52.38306; 11.38306

Дорст е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Калферде.