Дороти Џин Бел

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дороти Џин Бел (1888-1978) била британска вајарка.

Биографија[уреди | уреди извор]

Бел е родена и израсната во Хемпстед, во северен Лондон.[1] Нејзиниот татко, Џон Клемент Бел (18601944) бил постар партнер во компанијата на изработувачи на витражи „Клејтон и Бел“, а нејзиниот брат Реџиналд Бел и нејзиниот внук Мајкл Фарар-Бел исто така биле уметници.[1][2]

Џин Бел изработувала статуетки од бронза, слонова коска, дрво и алабастер, животински фигури во теракота и во глазирани глинени садови.[1] Била редовен изложувач на Кралската академија во Лондон, прикажувајќи околу 37 дела таму помеѓу 1927 и 1966 година.[1] Исто така, изложувала дела со Друштвото на жени уметници, Кралскиот институт за ликовни уметности во Глазгов, Кралското здружение за минијатури, со Изложбеното друштво за уметности и занаети и во Уметничката галерија Вокер во Ливерпул.[1][2][3] Бел била активна како уметник до пред крајот на нејзиниот живот. Починала во Динтон во Бакингемшир каде што го поминала најголемиот дел од својот живот откако го напуштила Лондон.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Sara Gray (2019). British Women Artists. A Biographical Dictionary of 1000 Women Artists in the British Decorative Arts. Dark River. ISBN 978-1-911121-63-3.
  2. 2,0 2,1 David Buckman (2006). Artists in Britain Since 1945 Vol 1, A to L. Art Dictionaries Ltd. ISBN 0-953260-95-X.
  3. University of Glasgow History of Art / HATII (2011). „Miss Jeanne Bell“. Mapping the Practice and Profession of Sculpture in Britain & Ireland 1851–1951. Посетено на 28 October 2020.