Дом на Црноглавите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дом на Црноглавите
Melngalvju nams
Riga - House of Blackheads.jpg
Домот на Црноглавите
Карта
Општи податоци
Стилхоландска ренесанса
ГрадРига
ЗемјаЛатвија
Почната1344
Урната28 јуни 1941, 1948

Дом на Црноглавите (латвиски: Melngalvju nams, германски: Schwarzhäupterhaus ) – градба во стариот дел на Рига, Латвија[1]. Првичната градба била изградена во првата третина од 14 век за потребите на градските челници и трговци. Таканареченото Братство на Црноглавите, еснаф на неженетите германски трговци во Рига, се вдомило во зградата, а во 1713 година добило полна сопственост на истата. Поголеми работи биле изведени во 1580 и 1886 година, кога е додаден најголемиот број на украси.

Германското бомбардирање на 28 јуни 1941 година ја претворил градбата во урнатини, а остатокот бил уништен од Советите во 1948 година. Тековната реконструкција била изведена од 1995 до 1999 година [2]

Разгледница на гравура на Домот на Црноглавите (1891)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „House of Blackheads“. Municipal Portal of Riga. Архивирано од изворникот на 2020-06-07.
  2. „Website of the Blackheads House“. Архивирано од изворникот на 2015-12-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]