Долно Драглишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Долно Драглиште)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Долно Драглиште
Карта
Општина: Општина Мехомија
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Долно Драглишта (од 1966 г. офиц. Долно Драглиште[1], бугарски: Горно Драглище) — село во Општина Мехомија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мичев, Николай, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]