Прејди на содржината

Долно Драглишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Драглишта
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Бегалци од Горно и Долно Драглишта по Горноџумајското востание во 1902 година

Долно Драглишта (од 1966 г. офиц. Долно Драглиште[1], бугарски: Горно Драглище) — село во Општина Мехомија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мичев, Николай, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]