Мехомија (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Мехомија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Мехомија
Община Разлог
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Razlog Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеМехомија (Разлог)
Управа
 • ГрадоначалникКрасимир Герчев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна506,47 км2 (19,555 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно21.495
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоpetrich.egov.bg

Општина Мехомија (офиц. Општина Разлог, бугарски: Община Разлог) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Мехомија (од 1925 г. офиц. Разлог[1]). Општината има 8 населени места со вкупно население од 21.495 жители (2015).

Официјалното име на општината е во согласност преименувањето на градот Мехомија, кој го добил името по традиционалната котлинска област Разлог (Разлошко) во која е сместен.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Мехомија со населените места

Општината има 8 населени места, од кои еден град и седум села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Указ № 86/обн. 26.03.1925 г.
  2. Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878 – 1987“, София, 1989.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]