Долина на сонцето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долина на сонцето
Жанрдрама
теленовела
Создадена одДијана Печкај Вуковиќ
УлогиБојана Грегориќ
Ана Виленца
Иван Херцег
Роберт Курбаша
Земја на потеклоХрватска
Првичен јазикхрватски
Бр. на епизоди210
Продукција
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаХРТ
Првично прикажување21 септември 2008
Надворешни врски
Мрежна страницаdolina-sunca.com

Долина на сонцето (хрватски јазик: Dolina Sunca) е хрватска теленовела. Серијата ја имаше својата Балканска премиера на 21 септември, со започнување на прикажување во Србија, Македонија и секако Хрватска. Македонија ја емитува серијата на А1 телевизија.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Потиштена од трагичната смрт на сопругот, младата биохемичарка Ева Краљ, собира доволно сила да се упати во гратчето Јабланово да ја одјави неговата канцеларија. На прв поглед ја воодушевува убавината на гратичето и таа изненадно, покрај својата сестра Стела, одлучува да започне нов живот баш во овој провинциски град. Семејството Витезовиќ ја спрема свадбата на својот најмлад син Јуран не сомневајќи се во мотивите на неговата женидба со добродушната Наташа Север. Среќата на Наташа виси на конец кога случајно го слуша разговорот помеѓу идниот сопруг и кумот Ловре Буковац. После три години, поминати во затвор, следен од погледите на мештаните, Андрија, црната овца во семејството Буковац, се враќа во Јабланово. На патот кон градот ја запознава убавата вдовица Ева. За време на шетка во природата, Ева го сретнува Кристијан Витезовиќ, момчето кое и го спасил животот. Градоначалничката Јулија Витезовиќ се запрепастува и се збунува како во градот се шета Андрија во друштво со Ева Краљ. Нејзината љубов ќе биде освоена од двајца мажи кои ќе се борат за нејзиното срце, Андрија и Кристијан.