Договор од Раштат (1714)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Договорот од Раштат е склучен на 7 март 1714 и бил продолжение на Договорот од Утрехт од 1713. година. Овој договор бил резултат на преговорите помеѓу Маршалот Вилар од Франција и австрискиот принц Евгениј Савојски. Со овој договор бил склучен мир помеѓу Светиот Римски Император Карло VI и Францускиот крал Луј XIV и завршиле непријателствата помеѓу овие две држави кои траеле од 1701. година.

Видете и[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]