Дилша Демирбаг Стен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дилша Демирбаг-Стен е курдско-шведска авторка и новинарка . Таа е генерален секретар на Berättarministeriet, фондација која ја коосноваше заедно со Роберт Вајл и Свен Хагстромер во 2011 година.

Во 2019 година, таа станала членка на шведскиот совет за печат [1] и е член на референтната група за шведската владина агенција Делегација против сегрегација од 2018 година [2] Таа е и член на експертскиот совет на Фондацијата на шведската престолонаследничка на двојката. [3] Дилса Демирбаг-Стен е поранешен член на Шведскиот совет за глобализација, членувала во референтната група за шведската владина агенција Kulturrådet. Демирбаг-Стен е поранешен член на одборот на фондацијата ОлБрајт [4] Рикстетерн, Шведскиот институт, Линеуниверзитет, Шведскиот Црвен крст, Шведското хуманистичко здружение, како и од Тинк-тенк ФОРЕС. Во април 2019 година, таа била назначена за член на одборот на Фондацијата Нобеловиот центар. [5]

Демирбаг-Стен има искуство во новинарството и бил чест соработник во шведските весници како Expressen, Östgöta Correspondenten, Göteborgs-Posten, Dagens Nyheter, Fokus и Axess . Работела во Riksteatern, Amnesty International и како специјален советник на поранешниот шведски министер за интеграција Леиф Бломберг . Таа има диплома по политички науки и историја на Универзитетот во Стокхолм .

Признанија[уреди | уреди извор]

 • 2019: Голема награда KTH (голема награда на Кралскиот институт за технологија) [6]
 • 2018: Доделена е медалот St:Erik за нејзиниот придонес во округот Стокхолм. [7]
 • 2017: Демирбаг-Стен ја доби стипендијата Астрид Линдгрен за нејзиното пишување. [8]
 • 2016: Наградена „Eldsjälspriset“ од фондацијата Оскар Хирш Меморија за нејзиниот придонес во општеството преку Berättarministeriet. [9]
 • 2012: Наградена Фрихетпеннан во спомен на Торгни Сегерштет за нејзиното пишување. [10]
 • 2012: Алумни на годината, Универзитетот Карлштад
 • 2012: Bild och Ord Akademin Ann-Marie Lunds Encyklopedipris [11]
 • 2011: Награда на округот Стокхолм „Månadens Stockholmare“ септември [12]
 • 2010: Natur och Kulturs Johan Hansson-pris for boken Fosterland [13]
 • 2010: Magen David Adom utmärkelsen som „Årets Livräddare“
 • 2009: Advokatsamfundets Journalpris [14]
 • 2002: Аксел и Маргрет Екс:сон Џонсон награда од 100 000 SEK

Работи[уреди | уреди извор]

 • Stamtavlor 2005 Norstedts
 • Фостерленд 2010
 • Svenska - en nödvändighet 1995 Stift. Шведска без насилство

Како ко-писател[уреди | уреди извор]

 • Френ Алфонс до Достојевски. Ко-писател. Рада БарненISBN 91-89366-14-X
 • Makten framför allt. Ко-писател. W&W
 • Насилство во име на честа. Ко-писател. Истанбул Билги Универзитетот прес
 • Tystade ростер. Ко-писател. Транан.ISBN 978-91-85133-13-0ISBN 978-91-85133-13-0
 • Прирачник против насилство, Министерство за правда (уреднички придонес)
 • До пријателите за: En kritik av den normativa mångkulturalismen Norstedts (tillsammans med Per Bauhn)

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. https://po.se/om-oss/ledamoter-pressens-opinionsnamnd/
 2. „Dilsa Demirbag-Sten ledamot i insynsrådet vid Delegationen mot segregation > Berättarministeriet“. Berättarministeriet (шведски). Посетено на 2019-03-19.
 3. Kronprinsessparetsstiftelse. „Kronprinsessparetsstiftelse“. www.kronprinsessparetsstiftelse.se (шведски). Посетено на 2019-03-19.
 4. „Förändringar i Stiftelsen AllBrights styrelse“. AllBright (шведски). Посетено на 2019-03-19.
 5. „Press releases and images“. NobelPrize.org (англиски). Посетено на 2020-07-23.
 6. „KTH Great Prize goes to social entrepreneur Dilsa Demirbag-Sten“. KTH (англиски). Посетено на 2019-12-10.
 7. Jackson, Åsa. „Årets S:t Eriksmedaljörer utsedda“. www.stockholm.se (шведски). Посетено на 2019-03-19.
 8. „Suzanne Osten tilldelas Astrid Lindgrens Världs stipendium 2018“. Mynewsdesk (шведски). Посетено на 2019-03-12.
 9. „Eldsjälar 2016 | Stiftelsen Oscar Hirschs Minne“ (шведски). Посетено на 2019-03-19.
 10. „Frihetspennan – Stiftelsen Torgny Segerstedts Minne“ (шведски). Посетено на 2019-03-19.
 11. „Akademins priser“. www.boa.se (шведски). Посетено на 2019-12-10.
 12. „Månadens stockholmare 2011“. www.stockholm.se (шведски). Посетено на 2019-12-10.
 13. TT (2010-09-22). „Demirbag-Sten får bokpris“. gp.se (шведски). Посетено на 2019-12-10.
 14. „Advokatsamfundet - Advokatsamfundets journalistpris“. www.advokatsamfundet.se. Посетено на 2019-12-10.