Дејан Милосављев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејан Милосављев
Лични податоци
Роден(а) 16 март 1996 (1996-03-16) (27 г.)
Панчево, Србија
Националност Србин
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.96 m
Тежина 135 кг
Позиција Голман
Клупски податоци
Тековен клуб РК Вардар
Број 96

Дејан Милосављев (роден на 16 март 1996 година) е српски ракометар кој игра за РК Вардар и српската репрезентација .[1]

Тој ја претставуваше Србија на Светското ракометно првенство 2019 година .[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Profile“. European Handball Federation. Архивирано од изворникот на 2019-04-12. Посетено на 3 October 2018.
  2. 2019 World Men's Handball Championship roster
  3. „Перуничић изабрао 17 играча за СП 2019“. rss.org.rs. 8 January 2019.