Дејан Дражиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дејан Дражиќ (26 септември 1995) е српски професионален фудбалер кој игра како крилен напаѓач за Хонвед Будимпешта како позајмен од Слован Братислава.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

ОФК Белград[уреди | уреди извор]

Роден во Сомбор, Дражиќ ги поминал своите години во Телеоптик Земун и Партизан Белград.[1] Тој потоа отишол на проба во рускиот клуб Рубин Казан, пред да се врати во Србија и да го потпише својот прв професионален договор со ОФК Београд на 18-годишна возраст.[2]

Дражиќ го направил своето официјално деби за клубот на 21 септември 2013 година, влегувајќи како замена во второто полувреме за Александар Чавриќ во поразот со 0–2 на гостувањето кај неговиот поранешен тим Партизан. Тој го постигнал својот прв професионален гол на 19 октомври, постигнувајќи го првиот за неговиот тим во поразот на домашен терен со 2–3 против Раднички Крагуевац.

На 9 ноември 2013 година, Дражиќ постигнал гол во победата од 3–2 на домашен терен над Јагодина.[3] Тој ја завршил својата прва сениорска сезона со четири првенствени голови од 23 настапи.

Селта[уреди | уреди извор]

На 7 август 2015 година, Дражиќ потпишал петгодишен договор со шпанската Ла Лига Селта де Виго.[4] Тој го направил своето прво појавување како замена, влегувајќи во игра наместо Тео Бонгонда во ремито 1-1 против Еибар.

На 30 август 2016 година, Дражиќ бил позајмен на Реал Ваљадолид во Сегунда Дивизион на една година.[5]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Дражиќ ја претставувал Србија на УЕФА првенството до 19 години 2014 година, со три настапи.

Трофеи[уреди | уреди извор]

ШК Слован Братислава

  • Фортуна лига (1): 2018–19

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dražić: Odrastao sam u Partizanu i sve ću učiniti da postignem pogodak na Marakani“ [Dražić: I was grown at Partizan and I will do everything to score at Maracana] (Serbian). Novosti. 29 November 2014. Посетено на 7 August 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Dejan Dražić, srpski El Šaravi“ [Dejan Dražić, Serbian El Shaarawy] (Serbian). Novosti. 18 November 2013. Посетено на 20 November 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Brazilski šou Dražića na Karaburmi“ [Brazilian Dražić's show at Kara] (Serbian). Novosti. 9 November 2013. Посетено на 20 November 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Dejan Drazic, nuevo jugador del Celta a falta del reconocimiento médico“ [Dejan Drazic, new player of Celta subject to a medical] (Spanish). Celta's official website. 7 August 2015. Архивирано од изворникот на 10 August 2015. Посетено на 7 August 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Dejan Drazic jugará cedido en el Real Valladolid“ [Dejan Drazic will play on loan at Real Valladolid] (шпански). Celta Vigo. 30 August 2016. Архивирано од изворникот на 21 September 2016. Посетено на 30 August 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]