Дербисер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дербисер
Местоположба
Физички особености
УстиеБрајчинска Река
Особености на сливот

Дербисеррека во Југозападна Македонија и притока на Брајчинска Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на западната падина на планината Баба. Нејзиниот тек е југоисточно од градот Ресен. Се влева во Брајчинска Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 26. ISBN 978-9989-2117-6-8.