Прејди на содржината

Денис Пушилин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Денис Пушилин
Претседател на Народна Република Донецк
На должноста
Стапил
20 ноември 2018
Претходник Александар Захарченко
Лични податоци
Роден(а) 9 мај 1981(1981-05-09)(43 г.)
Макеевка, Украинска ССР, СССР
Партија Единствена Русија (2021–денес)
Сопружник Елена Пушилина
Деца 2

Денис Владимирович Пушилин (руски: Дени́с Влади́мирович Пуши́лин, украински: Денис Володимирович Пушилін; роден на 9 мај 1981 година) — политичар од регионот Донбас во Украина, кој e шеф на Донечката Народна Република од 2018 година.

Тој претходно служел како претседател на Народниот совет и станал вршител на должноста шеф на државата и владата по убиството на актуелниот претседател Александар Захарченко среде конфликтот во регионот на источна Украина. Тој успешно се кандидирал за целосен мандат на контроверзните избори во 2018 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Парламент ДНР сменил исполняющего обязанности главы республики“. Meduza (руски). Посетено на 2023-07-03.