Демозел Конради

Од Википедија — слободната енциклопедија

Демозел Конради (починала во 1720 година), била германска оперска пејачка.[1] Таа била една од првите професионални женски оперски пејачки во Германија. Таа била позната во своето време. Била ангажирана во операта во Хамбург во 1690-1709 година, а настапувала и во Бранзвик и Берлин.

Наводи[уреди | уреди извор]