Прејди на содржината

Девлет Хатун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Девлет Хатун
دولت خاتون
Tacü'l-havatin[1]
Sultanü'l-havatin
Seyyidetü'l-muhadderat
Турбето на Девлет Хатун во Бурса
Валиде Хатун на Отоманскиот Султанат
Tenure5 јули 1413 – 23 јануари 1414
ПретходникЃулчичек Хатун
НаследникЕмине Хатун
Роден(а)Даулат бинт-и Абд Алах[1]
ок. 1361[2]
Ќутахија, Гермијаниди
Починал(а)23 јануари 1414 [2]
Бурса, Отоманско Царство
Почивалиште
Турбе на Девлет Хатун, Бурса
СопружникБајазид I
ДецаМехмед I[1][2][3]
Вероисповедислам

Девлет Хатун — дванаесеттата сопруга[2] на отоманскиот султан Бајазид I и мајка на Мехмед I[1][4].

Животопис[уреди | уреди извор]

Девлет Хатун била 12-та и последна сопруга на отоманскиот султан Бајазид I и мајка на наследникот Мехмед I. Нејзиното име во нејзината вакифија е регистрирано како Даулат бинт-и Абд Алах. Ова подразбира дека мајката на Мехмед I била со не-турско потекло[1]. Иако во знакот на нејзиниот гроб (види ја сликата во следниот дел) се вели дека Девлет била ќерка на Гермијанидскиот принц (т.е. турски), таа била етнички со не-турски потекло. Бидејќи и Девелт Хатун и Девелтшах Хатун умреле во 1414 година, двете често се мешат[5].

Девлет Хатун починала во 1414 година а нејзиниот гроб се наоѓа во турбе во Бурса.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Sakaoğlu, Necdet (2008). Bu mülkün kadın sultanları: Vâlide sultanlar, hâtunlar, hasekiler, kadınefendiler, sultanefendiler. Oğlak Yayıncılık. стр. 60–61. ISBN 978-9-753-29623-6.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 The Imperial House of Osman
  3. Uzunçarşılı, İ. H., Kütahya Şehri, p. 48, İstanbul State Printing Office, 1932.
  4. Ahmed Akgündüz, Said Öztürk (2011). Ottoman History: Misperceptions and Truths. Oxford University Press. ISBN 978-9-090-26108-9.
  5. The Imperial House of Osman - 2
Претходник
Нилуфер Хатун
Валиде Хатун
5 јули 1413 – јануари 1414
Наследник
Емине Хатун