Нилуфер Хатун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нилуфер Хатун
نیلوفر خاتون
Валиде Хатун на Отоманскиот Бејлик
Tenure 1362 – 1383
Претходник Малхун Хатун
Наследник Ѓулчичек Хатун
Сопружник Орхан I
Деца
Мурат I
Шехзаде Сулејман[1]
Роден(а) околу 1283
Белеџик, Византија
Починал(а) о. 1383 (99-100)
Бурса, Отомански Султанат
Почивалиште Џамија Мунрадије, Бурса
Вероисповед ислам,
претходно православие

Нилуфер Хатун (османски турски: نیلوفر خاتون, родена како Холифира (Holophira) / Оливера,[2], други имиња Бајалун, Бејлун, Бејалун, Билун, Сујун[3]) — Валиде хатун и сопруга на османлискиот султан Орхан. Таа била мајка на следниот султан, Мурад. Нејзиниот друг син беше „Касам“ (починал 1346 година). Некои постари извори исто така тврдат дека таа била мајка на првиот син на Орхан, Сулејман Паша, кое во историјата сè уште е оспорено[4].

Животопис[уреди | уреди извор]

Традиционалните приказни за нејзиното потекло, проследени уште во 15 век се дека таа била ќерка на византискиот владетел (Текфур) на Билечик, наречена Холофира. Како што одат некои приказни[5], таткото на Орхан, Осман извршил напад во Билечик за време на венчавката на Холофира, пристигнувајќи таму со богати подароци и маскирани и скриени војници. Холофира била меѓу пленот и веднаш била дадена на Орхан.

Сепак, современите истражувачи се сомневаат во оваа приказна, признавајќи дека можеби се засновала на вистински настани. Сомнежите се засноваат на разни споредни докази и недостаток на директен документарен доказ за тоа време, особено поради нејзиното отоманско име Нилуфер[4].

Други историчари ја прават ќерка на принцот од Јархисар или византиската принцеза Хелен (Нилфер), која била со етничко грчко потекло[6][7][8].

Во пролетта 1299 година, судијата на Билечик, кој требал да се омажи за ќерката на Јархисар, го поканил Осман Гази и неговите луѓе на неговата свадбена приредба. Во пролетта, жителите на Согут мигрирале во висорамнината Доминика. Осман Гази побарал да ги остави сите свои работи во замокот Билечик пред да дојде на свадбата. Во тие години било вообичаена практика да им се доверат на тешките стоки на кампување во соседните замоци. Судијата го прифатил ова радосно. Свадбата би била во Чакирпанар, два часа оддалечен од Билечик. На патот кон свадбата, судијата на Јархисар бил опколен од војниците на Осман. Тие се свртеле назад кон Јархисар. Кога луѓето го виделе својот судија, тие ги отвориле портите и војниците на Осман влегле. Освојувањето на замокот не траело долго . Додека гостите ја чекале невестата, се појавиле коњаниците на Османлиите. Орхан Гази се оженил со Холофира, ќерка на судијата на Јархисар. Младата невеста го прифатила исламот и станала позната како Нилуфер Хатун.

Нилуфер Хатун Имарети, манастирски комплекс за дервиши, сега сместен во музејот „Изник“ во Изник, провинција Бурса, е изграден од страна на султанот Мурад во 1388 година во чест на својата мајка по нејзината смрт[9].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sakaoğlu, Necdet (2008). Bu mülkün kadın sultanları: Vâlide sultanlar, hâtunlar, hasekiler, kadınefendiler, sultanefendiler. Oğlak Publications. стр. 38. ISBN 978-9-753-29623-6..
  2. Sakaoğlu, Necdet (2008). Bu mülkün kadın sultanları: Vâlide sultanlar, hâtunlar, hasekiler, kadınefendiler, sultanefendiler. Oğlak Publications. стр. 39. ISBN 978-9-753-29623-6..
  3. Famous Ottoman women. Avea. 2007.
  4. 4,0 4,1 Leslie P. Peirce (1993) "The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire", ISBN 0-19-508677-5.
  5. "Diccionario histórico, ó Biografia universal compendiada" (1832) article Holofira
  6. The Fall of Constantinople, Steven Runciman, Cambridge University Press, p.36
  7. The Nature of the Early Ottoman State, Heath W. Lowry, 2003 SUNY Press, p.153
  8. History of the Ottoman Empire and Modern Turkey, Stanford Jay Shaw, Cambridge University Press, p.24
  9. Love Beyond Time, Mehmet Tanberk, iUniverse, p.170
Предлошка:S-roy
Нова титула Валиде Хатун
1362 – 1383
Наследник
Девлет Хатун