Ѓулчичек Хатун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гулчичек Хатун
Познат(а) поВалиде султан
СопружникМурат I
ДецаБајазит I

Гулчичек Хатун (отомански јазик: گلچیچک خاتون, грчки: Γούλτςιτςεκ Χατυν) била жена на османлискиот султан Мурат I и валиде султан на Бајазит I[1]. Таа имала грчкопотекло[2][3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sultan Yıldırım Beyezid Han“. Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism. Посетено на 2009-02-06.
  2. The Nature of the Early Ottoman State, Heath W. Lowry, State University of New York Press (SUNY Press), p. 153
  3. History of the Ottoman Empire and Modern Turkey, Stanford Jay Shaw, Cambridge University Press, p. 28