Двојна порта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Податотека:Double gate.jpg
Двојната порта во Ерусалим

Двојната порта е една од четирите порти кои се соѕидени и кои се наоѓаат во стариот дел на Ерусалим. До двојната порта може да се дојде преку дворот на ерусалимскиот храм, североисточно од џамијата Ал Акса. Оваа подземна структура е позната уште и како EI-Aksa el-Qadima, или Baq'at el-Baida. Двојната порта, која е заѕидена во моментов, е една од двете двојни порти поктај т.н. тројна порта које била изградена уште од времето на вториот ерусалимски храм. Во времето кога стариот град во Ерусалим бил посетен од страна на Ибн Батута во 1355 година, тој во своите спомени напишал дека на трите страни од храмот имало најразлични порти од градот, но на југ се простирала само една (во тоа време) која тој ја нарекол Nasir i-Khosrau.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Стар град ( Ерусалим )