Даска за сечење

Од Википедија — слободната енциклопедија

Даска за сечење — трајна плоча на која се поставува материјал за сечење. Даската за сечење најчесто се користи за подготовка на храна; постојат други видови за сечење на суровини, како што се кожа или пластика. Кујнските плочи за сечење често се направени од дрво или пластика и доаѓаат во различни ширини и големини. Постојат и плочки од стакло, челик или мермер, кои полесно се чистат од дрвени или пластични, како што се најлон или корен, но имаат тенденција да ги оштетат ножевите поради нивната цврстина. Груби сечила за сечење — како што се назабени ножеви — се растураат и побрзо оштетување на површината за сечење отколку што се прави мазни алатки за сечење.

Материјали[уреди | уреди извор]

Работ на нож е деликатна структура и лесно може да се задуши со премногу абразивна површина. Алтернативно, може да се оштети ако се користи на површина што е премногу тешко. Еден добар материјал за сечење на плочата мора да биде мек, лесен за чистење и неабразивен, но не кревок до точка на уништување. Меѓутоа, тврдите плочи за сечење може да се користат за задачи за подготовка на храна кои не бараат остар нож, како што се сечење сирење или правење сендвичи.

Вуд[уреди | уреди извор]

Оваа дрвена плоча за сечење покажува знаци на бодување по повторна употреба

Вуд има некои предности во однос на пластика во тоа што е малку само-лекување; плитки сечи во дрво ќе се затвори самостојно. Вуд, исто така, има природни антисептички својства.[1]

Лисјата со цврсто зрно дрво и мали пори се најдобри за дрвени секири за сечење. Добрата цврстина и тесното жито помагаат да се намали бодувањето на површината за сечење и апсорпцијата на течноста и нечистотијата во површината. Црвениот даб , иако тврдо дрво, има големи пори кои ја задржуваат нечистотијата и по миењето. Ова го прави лош избор за сечење на материјалот.

Тесните зрна и природното обојување го прават тоа многу привлечен материјал за сецкање, како за естетски така и за издржливост. Тиковото, тропско дрво, содржи тектокинони , компоненти на природни мрсни смоли кои одбиваат влага, габи, искривување, гниење и микроби.[2] Дрвени плочки, исто така, може да се refinished со брусење и повторна примена на масло и восок.[3]

Дрвените плочи треба да се грижат со минерално масло за јадење за да се избегне искривување, и не треба да се оставаат во бари на течност. Идеално, тие треба да се суспендираат слободно додека се сушат. Треба да се внимава при изборот на дрво, особено тропско дрво, за употреба како плоча за сечење, бидејќи некои видови содржат токсини или алергени.

Бамбус[уреди | уреди извор]

Бамбусовите плочи за сечење се алтернатива на плочи за пластика или стакло, делумно поради тоа што бамбусот се смета дека е природно антимикробен (иако студиите покажуваат поинаку [4] ). За време на процесот на собирање, бамбусот е внимателно одбран за созревање, ознаки и големина. Потоа, стеблото се пресекува во специфични големини и се испраќа преку процес на притискање што ги лизга стебленците на помали парчиња слични на парчиња. Откако бамбусот е свитлив, плочата за сечење може да се произведува од повеќе парчиња со ламиниране.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cutting Boards of Plastic and Wood Contaminated Experimentally with Bacteria“. Journal of Food Protection. 57 (1): 16–22. 1994.
  2. „Equipment: Cutting Boards“. Cook's Illustrated magazine. 1 September 2011. Посетено на 10 September 2011.
  3. „How To Refinish a Cutting Board - Sawed Off Woodworks“. Sawed Off Woodworks (англиски). Посетено на 2016-03-15.
  4. Xi, Lixia; Qin, Daochun; An, Xin & Wang, Ge (2013-10-31). „Resistance of Natural Bamboo Fiber to Microorganisms and Factors that May Affect Such Resistance“ (PDF). BioResources. 8: 6501–6509. Посетено на 2014-10-06.