Прејди на содржината

Даси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даси
Кацубуши струготини пред да се натопи во вода
Дел од оброкотсупа, пред јадење
Место на потеклоЈапонија
Варијантикомбу, шитаке, нибоши
Некои вообичаени брендови на пакувани инстант даси

Даси (јапонски: 東京 |, だし) — традиоционална јапонска супа или е течност која се добива со варење храна во вода. Даши ја формира основата за мисо супта, бистра супа од тестенини и многу течности што врие за да се нагласи вкусниот вкус познат како умами.[1] „Даши“ исто така се меша во основата на брашното на некои јадења на скара како окономијаки и такојаки, но во некои случаи се готват целосни производи, како месо, живина, риба и други. Името на супата се одредува според производите што се готват во него. Може да биде коска, зеленчук, печурка итн.

Кога се подготвува супа од производите, во водата минуваат разни растворливи материи, кои ги формираат неговите технолошки својства. На овој начин во водата поминуваат растворливи белковини, екстракти и минерали, глутен и витамини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Umami – The Delicious 5th Taste You Need to Master!“. Molecular Recipes. 24 March 2013.