Окономијаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Окономијаки
Различни врсти на окономијаки
ПравецГлавно јадење
Земја на потеклоЈапонија
Регион или државаЈапоногласните области
Главни состојкиЗелка, пченично брашно
ВаријантиРегионалски врсти
Cookbook: Окономијаки на Викикниги 

Окономијаки (お好み焼き, о-кономи-јаки) ― јапонска солена палачинка содржејќи разновидни состојки во тесто од пченично брашно. Таа е пример на конамоно (или конамон на кансајски дијалект) однесувајќи се пченично засновата јапонска кујна. Името потекнува од зборот окономи, значејќи „како сакаш/пожелуваш“, и јаки значејќи „зготвено (обично пржено)“. Окономијаки е главно поврзано со Хирошима или регионот Кансај во Јапонија, но е широко достапна низ земјата. Преливите и тестата знаат да бидат разновидни зависно од регионот.

Течно-заснованото окономијаки, познато во Кјото, се нарекува монџајаки. Јадењето има корени уште во 16 век, со јадење во стилот на крепа наречена фунојаки. Иако е јапонско јадење, може да се најде служено во Манила, Тајпеј, Бангкок и Џакарта од улични продавачи.

Областа на Кансај[уреди | уреди извор]

Кансајско или осаканското окономиаки е доминантна верзија на јадењето, која се наоѓа низ поголемиот дел од Јапонија. Тестото е направено од брашно, рендан нагаимо (долг вид на јам), вода или даши, јајца и рендана зелка, и обично содржи други состојки како зелен кромид, месо (обично свински стомак со тенки парчиња или сланина од САД), октопод, лигни, ракчиња, зеленчук, конјак, мочи или сирење. Окономијаки понекогаш се споредува со омлет или палачинка и може да се нарече „јапонска пица“ или „осаканска храна за душа“.[1]

Некои ресторани за окономијаки се самостојни претпријатија, каде што служачот прави чинија со сурови состојки што клиентот ги меша и прави скара на работни маси опремени со тепан, или специјални рингли. Тие, исто така, може да имаат шалтер во стилот на ресторанот каде готвачот го подготвува садот пред клиентите.

Во Осака (најголемиот град во регионот Кансај или Западна Јапонија), од каде што се вели дека потекнува ова јадење, окономијакито се подготвува многу како палачинка. Тестото и другите состојки се пржат во тава од двете страни или од тепан или од тава со метални шпатули кои подоцна се користат за сечење на садот кога ќе заврши готвењето. Готвеното окономијаки е прелиено со состојки што вклучуваат сос за отафуку окономојаки (слично на вустерширскиот сос, но погуст и посладок), аонори (додатоци од алги), кацуобуши (додатоци од бонито), јапонски мајонез и скиселен ѓумбир (бени шога).

Врсти[уреди | уреди извор]

Осакански модан-јаки комплет за ручек.
Хирошимско окономијаки.

Кога се служи со слој пржени тестенини (или јакисоба или удон), добиеното јадење се нарекува модан-јаки , чие име може да потекнува од англискиот збор „модерно“ или како збивање на мори дакусан , што значи „многу“ или „натрупано високо“ што означува волумен на храна од тестенини и окономијаки.

Негијаки е потенка врста на окономијаки направено со голема доза на зелен лук, споредливо со корејското паџеон и кинеското конг јоу бинг.

Областа на Хирошима[уреди | уреди извор]

Човек подготвува окономијаки во ресторан во Хирошима.

Во Хирошима, состојките се повеќеслојни отколку мешани. Слоевите се обично тесто, зелка, свинско месо и дополнителни производи како што се лигни, октопод и сирење. Тестенините (јакисоба, удон) се користат и како прелив со пржено јајце и дарежлива количина окономијаки сос.

Количината зелка што се користи е обично три до четири пати поголема од количината што се користи во осаканската врста. Почнува натрупано многу високо и се турка надолу додека се готви зелката. Редоследот на слоевите може да варира малку во зависност од стилот и преференциите на готвачот, а состојките варираат во зависност од желбите на клиентот. Овој стил е исто така наречен хирошима-јаки или хирошима-окономи.

Окономи-мура, во Нака-ку во Хирошима, било главното одредиште за тематски паркови со храна за семејствата во Јапонија, според анкетата од април 2004 година.[2][3]

Надвор од Јапонија[уреди | уреди извор]

Окономијаки служено во места за брза храна на Азиските игри 2018 во Џакарта.

Окономијакито и такојакито се познати улични оброци во Манила, Тајпеј, Бангкок и Џакарта.[4]

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Окономијаки било прикажано во телевизиската серија на Netflix, „Улична храна“, во епизодата во Осака.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „99japan“. Архивирано од изворникот на 27 септември 2020. Посетено на 5 август 2021.
  2. 「お好み村」が家族で行ってみたいフードテーマパークで1位に! ["Okonomi-mura" the #1 food theme park families want to visit!] (јапонски). Hiroshima Home Television. 3 мај 2004. Архивирано од изворникот на 21 јули 2011. Посетено на 5 август 2021.
  3. 牛田泰正 (Yasumasa Uchida) (пролет 2007). 観光地における飲食業 [The food and drink industry in sightseeing areas] (PDF) (јапонски). стр. 50. Архивирано од изворникот (PDF) на 27 јули 2011. Посетено на 5 август 2021.
  4. Media, Kompas Cyber (10 February 2011). „Okonomiyaki Merambah Kaki Lima - Kompas.com“. KOMPAS.com (индонезиски). Посетено на 15 September 2018.
  5. Hallinan, Bridget. 'Street Food' Season One: All of the Chefs Featured, and Where to Find Them“. Food & Wine. Meredith Corporation. Посетено на 5 август 2021.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Heibonsha (1964). 世界百科事典 (Sekai hyakka jiten). (World Encyclopedia, на јапонски).
  • Kumakura, Isao (熊倉功夫) (2007). Nihon ryori no rekishi (日本料理の歴史). Yoshikawa Kobunkan (吉川弘文館).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]