Такојаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Такојаки
Takoyaki.jpg
Брод од Такојаки
Правецзакуска
Земја на потеклоЈапонија
Регион или државаОсака
Главни состојкитесто, октопод, темпура scraps (тенкасу), ѓумбир, кромид, такојаки сос (со мајонез), зелен лавер (aonori)
ВаријантиТајландска кујна
Cookbook: Такојаки на Викикниги 

Такојаки |たこ焼き or 蛸焼 или „топчиња од октопод“ е јапонска закуска во облик на топка направена од тесто засновано на пченично брашно варено во специјално обликувано тавче. Типично е исполнет со мелено или ситно парче октопод (тако), остатоци од темпура (тенкасу), кисел ѓумбир (бени шога) и зелен кромид (неги). Топчињата се четкаат со сос од такојаки (сличен на сосот од Вустершир) и мајонез, а потоа се попрскуваат со зелен левер (анори) и струготини од сушен бонито (кацубуши).Тоа е еден од специјалитетите во реонот на градот Осака.

Наводи[уреди | уреди извор]