Давид Абрахам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аргентина Давид Абрахам
David Abraham.jpg
Лични податоци
Роден на 16 јули 1986 (1986-07-16) (35 г.)
Роден во Чабас, Аргентина
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
Број 19
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005-2007 Индепендиенте Индепендиенте 70 (2)
2007-2008 600px HEX-AF121E White Black.svg Химнастик 36 (3)
2008-2012 Базел Базел 104 (8)
2012-2013 Хетафе Хетафе 9 (0)
2013-2015 Хофенхајм Хофенхајм 46 (2)
2015- Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт 40 (1)
Репрезентација
2005 Аргентина Аргентина 20 6 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Давид Анхел Абрахам (роден на 16 јули 1986) — аргентински фудбалер, играч од одбраната на Ајнтрахт Франкфурт.

Титули[уреди | уреди извор]

Швајцарија Базел[уреди | уреди извор]

останати натпреварувања

Надворешни врски[уреди | уреди извор]