Густав Учицки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Густав Учицки
Густав Учицки (1930)
Роден(а)6 јули 1898(1898-07-06)
Виена, Австроунгарија
Починал(а)27 април 1961(1961-04-27) (возр. 62)
Хамбург, Западна Германија
Занимањефилмски режисер

Густав Учицки (6 јули 1898 - 27 април 1961) — австриски филмски режисер, најпознат по низата успешни филмови кои ги снимил во Германија во 1930 и 1940.

Биографија[уреди | уреди извор]

Учицки се родил во Виена како вонбрачно дете на Марија Учицки и сликарот Густав Климт. Во 1916 година се вработил во австриското филмско студио „Саша-филм“ каде на почетокот работел како камерман, а дебитирал како режисер со филмот „Ди Пратермици“ во 1927 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]