Грос Розенбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Розенбург
Градски дел во Барби
Грб на Грос Розенбург
Грос Розенбург is located in Германија
Грос Розенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 26 км2
Надм. височина 51 м
Население 1.756  (31 декември 2006)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39240
Повик. бр. 039294
Местоположба на градски дел Грос Розенбург во рамките на Барби
Карта
Координати 51°54′56″N 11°53′11″E / 51.91556° N; 11.88639° E / 51.91556; 11.88639Координати: 51°54′56″N 11°53′11″E / 51.91556° N; 11.88639° E / 51.91556; 11.88639

Грос Розенбург (германски: Groß Rosenburg) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.