Грос Ниндорф (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Ниндорф
Место во Целков
Грос Ниндорф (Мекленбург) is located in Германија
Грос Ниндорф (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Општина Целков
Основни податоци
Површина 15,76 км2
Надм. височина 58 м
Население 229  (31 декември 2010)
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19374
Повик. бр. 038723
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Координати 53°35′25″N 11°51′10″E / 53.59028° СГШ; 11.85278° ИГД / 53.59028; 11.85278Координати: 53°35′25″N 11°51′10″E / 53.59028° СГШ; 11.85278° ИГД / 53.59028; 11.85278

Грос Ниндорф (германски: Groß Niendorf) — село и поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 година е дел од општината Целков.