Гроскорбета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гроскорбета
Дел во Вајсенфелс
Гроскорбета is located in Германија
Гроскорбета
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Вајсенфелс
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 108 м
Население 1.923  (31 декември 2009)
 - Густина 148 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WSF
Пошт. бр. 06688
Повик. бр. 034446
Координати 51°15′36″N 12°1′52″E / 51.26000° N; 12.03111° E / 51.26000; 12.03111Координати: 51°15′36″N 12°1′52″E / 51.26000° N; 12.03111° E / 51.26000; 12.03111

Гроскорбета (германски: Großkorbetha) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Вајсенфелс.