Грауинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грауинген
Место во Калферде
Грб на Грауинген
Грауинген is located in Германија
Грауинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Калферде
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 79 м
Население 157  (31 декември 2006)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39359
Повик. бр. 039059
Местоположба на место Грауинген во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°22′N 11°13′E / 52.367° СГШ; 11.217° ИГД / 52.367; 11.217Координати: 52°22′N 11°13′E / 52.367° СГШ; 11.217° ИГД / 52.367; 11.217

Грауинген е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Калферде.