Градски парк (Гостивар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градски парк
Градски парк Гостивар (03).jpg
Паркот кој е на двете страни на Вардар
Карта
ВидГрадски парк
МестоГостивар, Македонија
Координати41°47′30″N 20°54′00″E / 41.79167° СГШ; 20.90000° ИГД / 41.79167; 20.90000Координати: 41°47′30″N 20°54′00″E / 41.79167° СГШ; 20.90000° ИГД / 41.79167; 20.90000
Површина6.684 хектари

Градски паркјавен парк во Гостивар кој воедно е и најголемиот парк во градот. Паркот има површина од околу 66,840 м2, од кои околу 23,700 м2 се на левиот брег на Вардар, а околу 43,140 м2 се на левиот брег.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градскиот парк се наоѓа во средиштето на Гостивар. Источно од северниот дел на паркот е Спортската сала Младост, додека на северозапад е Градската болница. На запад се наоѓа Градскиот стадион. Јужно од паркот се училиштата СОУ „Гостивар“ и СОМУ „Гостивар“. На југоисток се наоѓа Апелациониот суд.

Особености[уреди | уреди извор]

На двете страни на Вардар се наоѓа кејот. Двете страни на паркот се поврзани со мост преку реката. На десната страна на Вардар се наоѓа амфитеатар.

Галерија[уреди | уреди извор]