Градски Парк (Будимпешта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топлинска бања во Шешенји
Мраз лизгалиштето во Градскиот парк со замокот Вајдахунијад во позадина

Градскиот парк (унгарски: Városliget ; германски: Stadtwäldchen) е јавен парк близу центарот на Будимпешта, Унгарија. Тој има правоаголна површина со димензии од 1,400m должина и 970m ширина површина од 1.22 км2 , сместен во Округ XIV на Будимпешта, помеѓу Обиколница Унгарија , Ајтоши Дурер Шор, Вагани улица и Ѓерѓ и патот Ѓерѓ Дожа. Главниот влез на паркот се наоѓа на плоштадот „Херои“ (Hősök tere), едно од местата за светското наследство на Унгарија.

 1. - Ресторан Гундел
 2. - Општинска зоолошка и ботаничка градина
 3. - Општински голем циркус
 4. - Поранешен забавен парк
 5. - Медицински бањи и базен Сечењи
 6. - Замокот Вајдахунијад
 7. - Поранешна сала Петефи
 8. - Поранешен музеј за транспорт на Будимпешта
 9. - Плоштад херои
 10. - Музеј за ликовни уметности
 11. - Палата на уметноста

Име[уреди | уреди извор]

Областа порано се нарекувала Окор-диле, што значи „Оксмедор“. Првпат името било спомнато во 1241 година во архаична форма, Укурфалд. Во 18 век, областа беше наречена Охсенрит на германски јазик. Околу 1800-тата година официјалното име беше преименувано во Баќањ-ерде (Шума Батани) во чест на неговите купувачи - Баќањ фамилијата. Првите дрвја и асфалтирани патчиња биле направени во 1751 година, а потоа градскиот парк бил создаден во привте децении на XIX век со сегашното име, Варослигет (или неговото германско име Stadtwäldchen) беше прифатено и стана еден од првите јавни паркови во светот. [ потребно е цитат ]

Историја[уреди | уреди извор]

Градскиот парк беше главното место на милениумските прослави на Унгарија од 1896 година, низ чие време беа изградени Андреси Андриси, Милениум Подземје и Големиот Булевар.

Спорт[уреди | уреди извор]

Паркот беше домаќин на моторспортски насдтани во 1950-тите. [ потребно е цитат ]

Главни глетки[уреди | уреди извор]

Градскиот парк ги вклучува следниве знаменитости:[1]

 • Замокот Вајдахуњад, отворен во 1896 година
 • Термо бања Сечењи
 • Зоолошката градина во Будимпешта, вклучувајќи ја и куќата на слоновите
 • Општински циркус, отворен во 1891 година
 • Ресторан Гундел, отворен во 1894 година
 • Циркусот во Будимпешта [2][3][4]

Погледни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „City Park“. Budapest.com. Посетено на 27 March 2016.
 2. „Budapest Circus“. Youtube. Посетено на 4 October 2016.
 3. Youtube, Budapest Circus Lion Act
 4. „budapestagent.com, Budapest Circus“. Архивирано од изворникот на 2018-09-13. Посетено на 2020-03-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]