Гојза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гојза
Градски дел во Мерзебург
Црквата во Гојза
Црквата во Гојза
Гојза во рамките на Германија
Гојза
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Мерзебург
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 99 м
Население 1.488  (31 декември 2006)
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06217
Повик. бр. 03461
Местоположба на градски дел Гојза во рамките на Мерзебург
Карта
Координати 51°19′59″N 11°55′59″E / 51.33306° СГШ; 11.93306° ИГД / 51.33306; 11.93306Координати: 51°19′59″N 11°55′59″E / 51.33306° СГШ; 11.93306° ИГД / 51.33306; 11.93306

Гојза — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Мерзебург.