Гордана Јосифова-Неделковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гордана Јосифова-Неделковска
Родена Гордана Јосифова
14 октомври 1965
Кавадарци, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање обоист


Гордана Јосифова-Неделковска (14 октомври 1965 во Кавадарци) — македонска обоистка и универзитетска професорка на Факултетот за музичка уметност во Скопје.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Факултетот за музичка уметност и постдипломските студии ги завршува во Скопје, а специјализацијата за обоа и камерна музика на Академијата Моцарт во Варшава и Банф, уметнички центар во Канада.

Член е на Македонскиот дувачки квинтет и е редовен професор на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Јосифова-Неделковска, заедно со значајни светски ансамбли, одржала бројни концерти во земјата и во странство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Јосифовски". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 647.