Прејди на содржината

Горан Шпрем

Од Википедија — слободната енциклопедија

Горан Шпрем (хрватски: Goran Šprem, Дубровник, 6 јули 1979 година) е хрватски ракометар. Игра на позицијата лево крило, каде што се покажа во многу клучни моменти на важни натпревари со неговата тактички и технички добро изградена игра. Во моментов игра за Нордхорн во Германија.

Со хрватската ракометна репрезентација освои светско и олимписко злато, и постигна голем број други успеси.

Како член на државната репрезентација во 2004 година бил добитник на Државната награда за спорт „Фрањо Бучар“.