Голубовка (Ружински реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голубовка
Голубівка
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°40′39″N, 29°09′07″E

Општи податоци
Име
- изворно
Голубовка
  Голубівка
Поштенски број 13645
Управа
Земја  Украина
Број на општини Житомирска област, Ружински реон
Географија
Површина 2,169 км²
Надморска височина 232 м
Население
Население 822
Густина 378,98 ж/км²

Голубовка (украински: Голубівка) е село во Украина, Ружински реон, Житомирска област.