Голи Врх (Горења Вас-Пољане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голи Врх
Селото Кошир во Голи Врх
Селото Кошир во Голи Врх
ДржаваFlag of Slovenia.svg Словенија
Традиционален регионГорна Крањска
Статистички регионГорна Крањска
ОпштинаГорења Вас-Полјане
Површина
 • Вкупна4,44 км2 (171 ми2)
Надм. вис.&10000000000000889000000889 м
Население (2002)
 • Вкупно51
[1]

Голи Врх е село од разбиен тип во Општина Горења Вас-Пољане во регионот Горна Крањска во Словенија.[2] Вклучува дел од селото Сухи Дол во источниот дел на населбата.

Рупничка линија[уреди | уреди извор]

Влез
Касемат
Бункер Голи Врх

Голи Врх лежи по трасата на Рупничка линија, систем за утврдување кој датира од 1930-тите.[3] Бункерот Голи Врх е еден од најголемите сочувани бункери во западниот дел на линијата.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]