Прејди на содржината

Лесковица (Горења Вас-Пољане)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лесковица
Држава Словенија
Традиционален регионUpper Carniola
Статистички регионГорна Крањска
ОпштинаГорења Вас-Пољане
Површина
 • Вкупна7,36 км2 (284 ми2)
Надм. вис.&10000000000007956000000795,6 м
Население (2002)
 • Вкупно109
[1]

Лесковица (се изговара [lɛˈskɔːʋitsa] или [lɛˈskoːʋitsa]; германски: Leskouza[2]) е село во Општина Горења Вас-Пољане во регионот Горна Крањска во Словенија.[3] Тоа е околу 35 километри северозападно од Љубљана.

Име[уреди | уреди извор]

Како и слични имиња на места (на пр. Лесковец, Лежевје и Леше), името Лесковица потекнува од словенечката заедничка именка лескалеска“, што се однесува на локалната вегетација.[4]

Црква[уреди | уреди извор]

Црква Свети Улрих

Локалната црква е посветена на Свети Улрих (словенечки: sveti Urh). Оригиналната доцноготска црква ја посветил епископот во Аквилеја во 1517 година. Сегашната црква е со иста големина, но датира од крајот на 17 век. Има правоаголен засводен кораб со аголна апсида. Главниот олтар датира од крајот на 19 век. Олтарната слика на Свети Улрих е рано дело на словенечкиот импресионистички сликар Иван Грохар.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistical Office of the Republic of Slovenia Архивирано на 18 ноември 2008 г.
  2. Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko. 1906. Vienna: C. Kr. Dvorna in Državna Tiskarna, p. 59.
  3. Gorenja Vas–Poljane municipal site
  4. Snoj, Marko (2009). Etimološki slovar slovenskih zemljepisnih imen. Ljubljana: Modrijan. стр. 231–232.
  5. Cultural Heritage in the Municipality of Gorenja Vas–Poljane (словенечки)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]