Голица (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голица
Обична голица (Cichorium intybus)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Штитовидни
Семејство: Штитоцветни
Племе: Голици
Род: Голица
Видови

Голица (водопија или цикорија;[1] (науч. Cichorium)) — род на цветни растенија од фамилијата Штитоцветни (Asteraceae). Опфаќа два питоми и шест диви вида.

Обичната голица (Cichorium intybus) е грмушеста повеќегодишна билка сина или синовиолетова (поретко бели и розови) цветови. Во дивина расте на крајпатни места. Се одгледува поради листовите, кои се употребуваат за салата (ендивија). Корењата на други видови се користат за добивање на сурогат на кафето.

Вистинската ендивија (Cichorium endivia) се одгледува за салата. Листовите по вкус малку нагорчуваат и во билкарството се ценат поради извесни својства.

Растенијата од родот голица се и храна за ларвите на извесни видови молци.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цикорија“, Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, стр. 1602.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]