Голици (племе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голици (племе)
Голици
Голица (Cichorium intybus)
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Штитовидни
Семејство: Штитоцветни
Потсемејство: Голици
Племе: Голици
(Lam. и DC. 1806)
Потплемиња[1]

Chondrillinae
Cichoriinae
Crepidinae
Hieraciinae
Hyoseridinae
Hypochaeridinae
Lactucinae
Microseridinae
Scolyminae
Scorzonerinae
Warioniinae

Синоними

Lactuceae Cassini

Голици (науч. Cichorieae или Lactuceae) — племе на растенија од фамилијата штитоцветни (Asteraceae) што опфаќа 100 рода со над 1.600 видови. Се среќаваат претежно во умерените подрачја на источната полутопка.[2] Попознати членови на племето се марулата, голицата, глуварчето и козицата.

Родови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ICN (Hand, R., Kilian, N. & Raab-Straube, E. von; general editors) 2009-: International Cichorieae Network: Cichorieae Portal; посет. 5 ноември 2010 г
  2. Brouillet, Luc; Barkley, Theodore M.; Strother, John L. (2006). „Cichorieae“. Во Flora of North America Editorial Committee, eds. 1993+ (уред.). Flora of North America. 19. New York & Oxford: Oxford University Press. стр. 214.
  3. Kilian, N. & Gemeinholzer, B. (2007). „Studies in the Compositae of the Arabian Peninsula and Socotra – 7. Erythroseris, a new genus and the previously unknown sister group of Cichorium (Cichorieae subtribe Cichoriinae)“. Willdenowia. 37: 283–296. doi:10.3372/wi.37.37117. Архивирано од изворникот на 2011-06-15. Посетено на 2012-09-30.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]