Глинке

Координати: 53°35′N 13°25′E / 53.583° СГШ; 13.417° ИГД / 53.583; 13.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Глинке
Место во Фридланд
Црква во Глинке
Црква во Глинке
Црква во Глинке
Глинке во рамките на Германија
Глинке
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Град Фридланд
Основни податоци
Површина 6,67 км2
Надм. височина 33 м
Население 158  (31 декември 2012)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17099
Повик. бр. 039606
Портал www.friedland-mecklenburg.de
Координати 53°35′N 13°25′E / 53.583° СГШ; 13.417° ИГД / 53.583; 13.417

Глинке (германски: Glienke) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 25 мај 2014 е дел од градот Фридланд.