Гиги Радич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Георгина "Гиги" Радич (родена на 18 август 1996 година во Ентрефалва , Унгарија ) е унгарска пејачка, кој е најпознат по учеството во Дал 2013 и 2014 година и е еден од судиите на унгарскиот X-Factor.

Кариера[уреди | уреди извор]

2012: Мегастар[уреди | уреди извор]

Во февруари 2012 година, Радич беше избран да биде еден од финалистите на шестата сезона на унгарската музичка емисија, Мегастар . Во нејзината прва жива изведба, таа беше поврзана со Андреас Конка и ја изведуваше песната " Мразам што те сакам " од Ријана и Не-Јо . Радич заврши победнички. [1] Радич беше конзистентна секоја недела и заврши со победа на натпреварот.

2013-денес: Дал[уреди | уреди извор]

На 10 јануари 2013, Радич беше најавена како една од триесетте финалисти за "Дал 2013" со нејзината песна "Úgy fáj". [2] Таа се натпреваруваше на првиот дел, одржан на 16 февруари 2013 година. Радич беше награден со најмногу бодови во групата и беше во можност да се квалификува во полуфиналето, без да мора да се соочи со јавното гласање. [3] Радиш подоцна се натпреваруваше во второто полуфинале што се одржа на 24 февруари 2013 година. По добивањето на 42 поени од жирито, имаше една врата помеѓу себе и групата Јунајтед. Жирито подоцна одлучи дека Радич ќе биде нивна втора квалификациона жири и таа уште еднаш не треба да се соочи со јавното гласање. [4] Финалето на Дал се одржа на 2 март 2013 година. Радич го освои четвртото место и го освои второто место по жирито, напредувајќи на јавното гласање. На јавно гласање, таа го освои третото место само зад Андрас Калај-Саундерс и неговата песна "Моето бебе" и победникот БиеАлек и неговата песна " Кедвесем ". [5]

На 11 декември 2013 година, Радич беше најавен уште еднаш да биде еден од триесетите натпреварувачи во "Дал", овој пат со танц-поп песната "Catch Me" на англиски јазик . [6] Таа се натпреваруваше на третиот дел на 8 февруари 2014 година, настапувајќи прва, но не доби доволно поени од жирито за да оди во полуфиналето. Сепак, Радич подоцна беше објавен како еден од квалификациите преку јавното гласање и отиде во полуфиналето. [7] Радич го освои осмиот во првиот полуфинале што се одржа на 15 февруари 2014 година. Таа уште еднаш не добила доволно жири поени, но овој пат јавно гласање не ја испрати до финалето и таа беше отстранета. [8]

Таа повторно беше најавено да учествува во А Дал, овој пат во изданието од 2017 година со See It Through . Таа напредуваше до финалето.

Референци[уреди | уреди извор]

  1. Kft., New Wave Media Group. "Nyolc hely szabad még a Megasztárban". origo.hu.
  2. Juhász, Ervin (10 January 2013). „Hungary: 30 songs announced“. escXtra.com. Архивирано од изворникот на 2014-04-16. 
  3. Brey, Marco (16 February 2013). „Hungary: Results of the third quarter final“. Eurovision.tv. 
  4. Brey, Marco (24 February 2013). „Hungary: Second semi-final set of qualifiers“. Eurovision.tv. 
  5. Brey, Marco (2 March 2013). „It's ByeAlex for Hungary!“. Eurovision.tv. 
  6. Klész, Imre (11 December 2013). „Kihirdették a Dal 2014 résztvevőinek előzetes listáját“ (Hungarian). ESC Hungary. Архивирано од изворникот на 14 December 2013. конс. 11 December 2013. 
  7. Brey, Marco (8 February 2014). „Hungary: Who qualified in the third quarter-final?“. Eurovision.tv. конс. 8 February 2014. 
  8. Brey, Marco (15 February 2014). „Hungary: A Dal first semi-final results“. Eurovision.tv. конс. 15 February 2014.