Гибаница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гибаница
Парче гибаница
Видпечиво
Дел од оброкотглавно јадење
Главни состојкикори, сирење), јајца
Гибаница

Гибаница — име за еден вид повеќеслојна пита со сирење распространета во балканската кујна. Најчесто се филува со бело кравјо сирење со масло и јајца или поретко наместо сирење, со месо, компири или спанаќ. Гибаницата се разликува од питата по нешто подебелите кори. Слични специјалитети се прават низ земјите од Југоисточна Европа, во Србија, Хрватска (под истото име), во Бугарија, каде што е позната под името баница.

Поврзано[уреди | уреди извор]