Гербер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гербер
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Asterids
Ред: Asterales
Семејство: Asteraceae
Потсемејство: Mutisioideae
Племе: Mutisieae
Род: Gerbera
Вид: G. jamesonii
Научен назив
Gerbera jamesonii
Хари Болус, Џозеф Далтон Хукер

Гербер (lat. Gerbera jamesoni) е билка која е со потекло од топлите простори во Азија и Африка, припаѓа на семејството Asteraceae-Compositae.[1][2] Првиот дел од името го добил по Роберт Јамесон кој го открил, а вториот по германскиот ботаничар Таугот Гербер. Подоцна бил пренесен во Англија каде почнало одгледувањето на неговите сорти.

Ботаника[уреди | уреди извор]

Герберот има долги лисја собрани во розета. Листовите се со темнозелена боја. На една цветна дршка се наоѓа еден цвет кој може да биде во црвена, бела, розова, жолта и портокалова боја.

Систематика[уреди | уреди извор]

Постојат околу 100 различни видови, од кои околу 30 видови растат во дивина.

Видови

  • Gerbera aberdarica
  • Gerbera abissinica
  • Gerbera ambigua
  • Gerbera anandria

Занимливости[уреди | уреди извор]

Знамето и грбот на јужноафриканската покраина Мпумаланга содржат уметнички приказ на овој цвет.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gerbera jamesonii. Обединет таксономски информативен систем. Посетено на 7 октомври 2007. (англиски)
  2. Gerbera jamesonii at USDA PLANTS Database
  3. http://www.crwflags.com/fotw/flags/za-mp.html