Геран Гентеле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Горан Џентеле (29 септември 1917–18 јули 1972 година) бил шведски актер, режисер и оперски менаџер. Тој бил накратко генерален директор на Метрополитен операта во Њујорк Сити во 1972 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден во Стокхолм, Џентеле студирал од 1944 до 1946 година на Кралската академија за драмска обука, започнувајќи кратка кариера како филмски актер не долго потоа. Набрзо се свртел кон режија, работејќи извесно време во Кралскиот драмски театар, а потоа во Кралската шведска опера каде што неговите позначајни продукции ги вклучуваа „The Consul“ на Џан Карло Меноти и „Aniara“ на Карл-Биргер Бломдал. Тој станал директор на компанијата во 1963 година.

Режирал и филмови во приближно истиот период (1947-1969), правејќи најмалку 15 играни и телевизиски филмови. Неговиот филм Leva på 'Hoppet' 1951 година бил награден со Сребрена мечка за комедија на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин.

Тој го наследил Сер Рудолф Бинг како директор на Метрополитен операта во Њујорк Сити во 1972 година. Набргу по преземањето на функцијата, на 18 јули 1972 година, Џентеле загинал во сообраќајна несреќа додека бил на одмор во Сардинија; загинал заедно со две негови ќерки кога автомобилот во кој се возеле директно се судрил со камион. Третата ќерка била повредена како и сопругата на Џентеле, Марит. Шујлер Чапин, асистентот на Џентеле бил именуван за актерски директор се одеднаш.

Наследство[уреди | уреди извор]

И покрај фактот дека тој бил на функција само неколку недели по неговата смрт, неколку од плановите на Џентеле за компанијата биле спроведени под Чапин. Најзначајните од овие било ново производство на Жорж Бизе Кармен наменета за Мерилин Хорн;ова било искористено за отворање на сезоната 1972-1973. Џентеле бил вториот генерален директор на Метрополитен зад Херберт Витерспун кој починал пред почетокот на вечерта на неговата прва сезона со компанијата.

Награди[уреди | уреди извор]

Џентеле ја освоил наградата Сребрена мечка (комедии) на првиот Меѓународен филмски фестивал во Берлин за неговиот филм Лева по „Хопет“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]