Гено Димитров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гено Димитров
Geno Dimitrov IMARO Strupets.JPG
Роден 1877
Струпец, Отоманско Царство
Починал 12 март 1903 (на 25–26 г.)
Карбинци, Отоманско Царство


Гено Димитров (роден 1877 во Струпец — 12 март 1903 во Карбинци) — војвода на Македонската револуционерна организација, кој заедно со неговата чета загинал во битката кај Карбинци во 1903 година.

Занимливост[уреди | уреди извор]

Во негова чест е напишана народната песна „Излегол Гено комита“.

Споменик во негова чест во селото Карбинци

Надворешни врски[уреди | уреди извор]