Прејди на содржината

Гварански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гварански јазици
Географска
распространетост:
Аргентина, Боливија, Бразил, Парагвај
Класификација:туписки
Гранки:

Гваранските јазици сочинуваат јазична подгрупа од семејството на туписки јазици. Најпознат претставник од ова јазично смејство е гваранскиот јазик, кој е национален и службен јазик во Парагвај.

Јазици[уреди | уреди извор]

Гваранскиот и каиваскиот се слабо разбирливи меѓу себе, додека гваранскиот и аческиот воопшто не се разбирливи.[1] Местоположбата во јазичната група за јазикот шета не е јасна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. These varieties are all described as part of the Guarani macrolanguage by Ethnologue 16

Поврзано[уреди | уреди извор]