Прејди на содржината

Гама протеобактерии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гама протеобактерии
Vibrio cholerae.
Научна класификација
Домен: Bacteria
Колено: Proteobacteria
Класа: Gammaproteobacteria
Редови

Гама протеобактерии (Gammaproteobacteria) — класа на неколку медицински и научно значајни групи на бактерии, како што е групата Enterobacteriaceae (Escherichia coli), Vibrionaceae и Pseudomonadaceae. Голем број на значајни патогени исто така припаѓаат на оваа група, како на пример, Salmonella (ентеритис и тифусна треска), Yersinia (чума), Vibrio (колера), Pseudomonas aeruginosa (белодробни инфекции кај хоспитализирани пациенти или пациенти со цистична фиброза), додека еден сој на E. coli предизвикува труење со храна. Членовите на родот Chromatium се фотосинтетски и го оксидираат сулфурводородот (наместо водата) и даваат сулфур како екскрет. Некои гама протеобактерии го оксидираат метанот и многу од нив живеат во симбиоза со животните од геотермалните океански топли извори.[1]

Систематика[уреди | уреди извор]

Некои поважни фамилии од оваа група се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-08-21. Посетено на 2009-11-05.