Гавраница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гавраница
Местоположба
Физички особености
Особености на сливот

Гавраницарека во Југозападна Македонија.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Бигла. Во нејзиниот горен тек, таа поминува низ селото Лева Река, североисточно од градот Ресен, по што се спушта кон Преспанската Котлина, каде што се разводнува.[1]

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Сливното подрачје на реката зафаќа вкупна површина од 10,38 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 22. ISBN 978-9989-2117-6-8.