Габор Кубатов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габор Кубатов
Kubatov.gabor1.JPG
Пратеник во националното собрание на Унгарија
На должноста
Стапил
16 мај 2006
Лични податоци
Роден(а) 17 февруари 1966 (1966-02-17) (54 г.)
Будимпешта, Унгарија
Партија Фидес (од 2002)
Сопружник Агнес Кубатов
Деца
  • Ема
  • Марсел
  • Оливија
Професија бизнисмен, политичар

Габор Кубатов (17 февруари 1966) е унгарски политичар, член на Националното собрание од регионалната листа на Фидес Будимпешта од 2006 до 2014 година и националната листа на неговата партија од 2014 година. [1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој завршил средното училиште во Пестерсебет . Почнал да студира на Универзитетот за земјоделски науки во Геделе, но никогаш не го завршил. [2] Од 1990-тите работел како претприемач. Работел во областа на угостителството, трговијата и жителите. Тој се преселил во Сороксер со своето семејство во 1997 година. [3]

Тој е претседател на округот XXIII во филијалата во Фидес во Будимпешта од 2002 година. Тој е партиски директор на Фидес од 1 јули 2006 година. [3] На парламентарните избори одржани во 2006 година , тој беше избран од Регионалната листа на Будимпешта. Бил член на Комитетот за култура и медиуми од 9 октомври 2006 до 13 мај 2010 година. Тој, исто така, обезбеди мандат од регионалната листа на Будимпешта за време на парламентарните избори во 2010 година . Тој беше член на Комитетот за човекови права, малцинство, граѓански и верски прашања од 30 мај 2006 до 5 мај 2014 година. [1]

Кубатов беше извршен директор на партијата за време на унгарскиот референдум за укинување на таксите во 2008 година и изборите за Европскиот парламент во Унгарија во 2009 година . Тој е сегашниот претседател на ФК Ференцварош . Тој беше избран за еден од четворицата потпретседатели на Фидес на 13 декември 2015 година.

Контроверзии[уреди | уреди извор]

  • Кубатов е еден од најпасивните пратеници во националното собрание од 2006 година. За време на неговата парламентарна кариера, тој одржал говор само еднаш, на 3 април 2007 година. [1] [4]
  • Во две аудио снимки (обелоденети во 2010 година) и во видео (обелоденето во 2012 година) Кубатов зборува за креирање и управување со листа со податоци за партиската предност на гласачите. Фидес, наводно, ја користи оваа листа за активирање на своите гласачи. Дополнително, во видеото Кубатов им наложил на активистите на Фидес да го скршат периодот на тишината на кампањата за да испратат мрзливи симпатизери на гласање. [5]

Наводи[уреди | уреди извор]