Вјешховини (Једлињск)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вјешховини
село
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругРадом
ОпштинаЈедлињск

Вјешховини (полски: Wierzchowiny) е село во општината Једлињск,во границите на округот Радом, во Мазовското Војводство,во централна Полска. Селото е сместено 10 километри североисточно од Једлињск, 21 километри северно од Радом, и 72 километри јужно од Варшава.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Central Statistical Office (GUS) – TERYT (National Register of Territorial Land Apportionment Journal)“ (полски). 2008-06-01.

Поврзано[уреди | уреди извор]