Вртеж во минута

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Врт/мин)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обртомер (лево) во автомобил - во илјади врт/мин

Вртеж во минута (врт/мин) или обрт во минута, меѓународно: rpm (од анг. revolutions per minute) — единица мерка за фреквенција која се користи за изразување на вртежна брзина, особено во случаи на вртење околу оска. Ова го преставува бројот на целосни вртежи направени од нешто за време од една минута. SI-единицата врт/мин за вртежна брзина е радијан во секунда (rad·s−1).

За добивање на бројот на вртежи во секунда (врт/сек) бројот на вртежи во минута едноставно се дели со 60.

Примери[уреди | уреди извор]

Во физиката:

1 врт/мин = 2π rad·min−1 = 2π/60 rad·s−1 = 0.10471976 rad·s−1       претворач

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ФИА за Ф1 моторите“. FIA.com. Посетено на 2006-12-11. (англиски)
  2. „Тенки и елегантни, ја полнат бомбата“. electricityforum.com. Посетено на 2006-09-24. (англиски)
  3. „Технички карактеристики на турбина JetCat P-60“. jetcat.com. Посетено на 2006-07-19. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]